Na zaproszenie czeskich partnerów w dniu 14 maja 2022 r. delegacja OSP Ruszów udała się na jubileusz 150-lecia działalności SDH Kunratice u Cvikova. Jest to malowniczo położona niewielka miejscowość w powiecie Czeska Lipa , która w tym dniu miała swoje wielkie strażackie święto. Na scenie występowały dęte orkiestry strażackie, tańczyły marżonetki, młodzi strażacy prezentowali swoje umiejętności na placu przed sceną a dorośli zaprezentowali uwalnianie osób z rozbitego pojazdu oraz pokazowo gasili miejscową hutę szkła . Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyło się wspólne – międzynarodowe  ćwiczenie miejscowych strażaków i OSP Ruszów związane  z ratownictwem ekologicznym na miejscowej rzece, polegające na sprawianiu dwóch zapór pneumatycznych oraz ,,wyławianiu” płynących zanieczyszczeń. Ruszowcy strażacy przekazali okolicznościowy upominek oraz okazałe tablo w etui z życzeniami od Burmistrza GiM Węgliniec     M. Wieczorka. Podczas wspaniałej imprezy można było też podziwiać kunszt artystów – szklarzy w miejscowej hucie jak również wystawę szkła artystycznego w plenerze oraz miejscowym kościele. Nasze jednostki współpracują ze sobą już ponad dwadzieścia lat i  u czeskich partnerów czujemy się jak w domu. Gratulujemy wspaniałego jubileuszu jak również atmosfery podczas całodniowej uroczystości.

J. Droś – OSP Ruszów