W dniu 6 maja 2022 r. na centralnych obchodach ,,Dnia Strażaka” w Warszawie Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Marek Kamiński otrzymał nominację na pierwszy stopień generalski. Nominację osobiście wręczył Prezydent Polski Andrzej Duda. Marek Kamiński przygodę z pożarnictwem rozpoczął w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w  Ruszowie a następnie w roku 1989 rozpoczął naukę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył uzyskując tytuł magistra inżyniera pożarnictwa. Pierwsze kroki w zawodowej służbie stawiał w Komendzie  Wojewódzkiej PSP w Jeleniej Górze a następnie w Legnicy. Od roku 2002 pełnił funkcję Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Lubinie. W kwietniu 2016 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu a od 27.03.2020 został powołany na stanowisko dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Podczas wspaniałej uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie obecna była rodzina, liczne grono funkcjonariuszy pożarnictwa z naszego regionu, przyjaciele oraz delegacja strażaków z OSP Ruszów przy wsparciu Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu. Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości nadbrygadier M. Kamiński otrzymał listy gratulacyjne od Burmistrza GiM Węgliniec oraz strażaków powiatu zgorzeleckiego. Było to dla nas ogromne przeżycie  i satysfakcja, że nasz strażak otrzymał tak wysoki stopień  w uznaniu za lata wzorowej służby dla naszego regionu. Komendant M. Kamiński w miarę możliwości wraca ,,do korzeni”  i odwiedza jednostkę OSP Ruszów, uczestniczy w zebraniach sprawozdawczych jak również innych działaniach. Od pięciu lat w Ruszowie organizowany jest turniej piłkarski Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych o puchar dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego którego nadbrygadier Marek Kamiński jest patrone i uczestniczy osobiście wręczając puchar dla zwycięskiej drużyny. Serdecznie gratulujemy awansu i życzymy bezpiecznej dalszej służby.

J. Droś – OSP Ruszów

J. Wilk, J. Droś – Foto