W ostatnich trzech tygodniach w Grecji w wyniku wielu pożarów spaleniu uległo ok. 100 tysięcy hektarów lasu. Dla porównania powierzchnia leśna Nadleśnictwa Ruszów to 16.7 tys. hektarów lasu. Na pomoc greckim strażakom  Polska skierowała dwa moduły GFFFV ( Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) z Wrocławia i Poznania – 143 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy, autobusy  i przyczepy). W skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z woj. mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego. Z terenu Dolnego Śląska wyjechało 66 strażaków. 

 W dolnośląskiej ekipie jest pięciu strażaków z JRG PSP w Zgorzelcu a wśród nich dh. Grzegorz Dziubak z OSP Ruszów i dh. Krzysztofo Pańków z OSP Węgliniec. Nasi strażacy już od kilku dni prowadzą intensywne działania ratownicze na wyspie Eubea polegające głównie na dogaszaniu i tzw. przelewaniu pożarzysk oraz reagowaniu i gaszeniu powstających nowych pożarów. W działaniach zaangażowany jest cały potencjał grupy w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych oraz terenowych. Życzymy wszystkim naszym strażakom szybkiego ugaszenia szalejących pożarów oraz bezpiecznej drogi powrotnej. Wg. najnowszych informacji działania wszystkich sił międzynarodowych działających w Grecji mają się zakończyć 16 sierpnia 2021 r.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

G. Dziubak – foto