W dniu 17 września 2019 r. o godzinie 16,55  strażacy z OSP Ruszów zostali zadysponowani do pożaru lasu w Leśnictwie Dębówek w oddz. 54 c. – przy drodze Polana – Gozdnica. Pożar powstał od iskier z zerwanych przewodów linii energetycznej średniego napięcia dostarczającej prąd do Polany. Po informacji telefonicznej o wyłączeniu prądu przez Pogotowie Energetyczne z Żagania profilaktycznie dla bezpieczeństwa strażaków –  ratowników przy użyciu detektora prądu przemiennego będącego na wyposażeniu ruszowskich strażaków potwierdzono brak napięcia w zerwanych i leżących na ziemi przewodach linii elektrycznej i przystąpiono do gaszenia palącego się poszycia leśnego.
Szybkie zauważenie i zgłoszenie pożaru oraz sprawna akcja gaśnicza strażaków z OSP Ruszów , OSP Jagodzin, i służb leśnych pozwoliło na opanowanie pożaru w zarodku.
J. Droś – OSP Ruszów