W ramach wieloletniej współpracy na zaproszenie czeskich strażaków oraz miejscowego starosty w sobotę 11 maja 2019 r. do Kunratic u Cvikova udała się delegacja ruszowskich strażaków na czele z Prezesem Januszem  Drosiem oraz Z-cą Burmistrza GiM Węgliniec Dominikiem Matelskim.  W malowniczo położonej miejscowości odbywał się doroczny festyn rekreacyjny dla mieszkańców połączony z dniem otwartym miejscowej małej huty szkła artystycznego ,,Pacinek Glass”  w której kultywowane są bogate tradycje szklarskie tego regionu. Podczas dni otwartych można było obserwować pracę artystów tworzących na naszych oczach różnorodne formy szklarskie z gorącego szkła prosto z pieca jak również szlifujących  i zdobiących  gotowe wyroby. Dodatkową atrakcją była mini wystawa gotowych wyrobów wykonanych przez artystów – szklarzy z tej huty  oraz niesamowity ogród  z różnorodnymi elementami ze szkła wkomponowanymi w roślinność i formy skalne. Na scenie prezentowali się najmłodsi artyści, zespoły muzyczne o różnorodnym repertuarze jak również zaprezentowano walki rycerskie oraz tańce dworskie. Na pobliskim boisku piłkarskim przygotowanych było wiele atrakcji dla najmłodszych. Całość zakończył pokaz fajerwerków. Wizyta przebiegła w bardzo przyjacielskiej atmosferze a ponownie strażacy spotkają się już za miesiąc na zawodach sportowo – pożarniczych w Węglińcu.

J. Droś – OSP Ruszów