Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło ogólnopolski program, dzięki któremu – zgodnie z założeniami MS, do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości ponad 100 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Strażacy niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne, defibrylatory, narzędzia hydrauliczne i inny sprzęt ratowniczy.

W ramach umowy Ministerstwa Sprawiedliwości i dofinansowaniem zakupu przez Gminą Węgliniec strażacy z OSP Ruszów otrzymali zestaw nowoczesnych narzędzi hydraulicznych służący do wyważania drzwi oraz mini – nożyce przydatne podczas wypadków drogowych do wycinania w trudno dostępnych miejscach min. pedałów , elementów układu kierowniczego i innych elementów aby szybko uwolnić osoby poszkodowane. Wartość otrzymanego sprzętu to 19,0 tysięcy złotych. Uroczyste przekazanie nastąpiło w dniu 26.06.2018 r. na sesji Rady Miejskiej w Węglińcu, gdzie oprócz ruszowskich ochotników również strażacy z OSP Czerwona Woda i OSP Jagodzin otrzymali defibrylatory AED. Pragniemy przypomnieć, że niespełna miesiąc temu nasi strażacy otrzymali na wyposażenie nowoczesną kamerę termowizyjną bardzo przydatną podczas gaszenia pożarów wewnętrznych. Aktualnie w Gminie Węgliniec już 4 jednostki OSP (Ruszów, Węgliniec, Jagodzin, Cz. Woda) posiadają na wyposażeniu defibrylatory AED.