Na stadionie Strzelinianki w Strzelinie w dniu 23 czerwca 2018 r. rozegrano VIII Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg regulaminu CTIF Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu. W zawodach wzięły udział drużyny, które wcześniej zwyciężyły w zawodach na szczeblu swoich powiatów.

Rywalizowano w dwóch kategoriach tj. drużyny dziewczęce i drużyny chłopięce, a każda drużyna składała się z dziesięciu zawodników w wieku do 16 lat oraz w dwóch konkurencjach tj. sztafeta z przeszkodami 400 m i ćwiczenie bojowe. Po pierwszej konkurencji (sztafecie) młodzi strażacy z MDP Ruszów znajdowali się w czołówce, a wszystko tradycyjnie rozstrzygnęło się na ćwiczeniu bojowym. Drużyna naszych dziewcząt po bardzo dobrym biegu w sztafecie rewelacyjnie wykonała ćwiczenie bojowe (sztafeta i bojówka bez punktów karnych) i zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużyn dziewczęcych tracąc zaledwie 3,6 sek. do zwycięskiej drużyny. Drużyna chłopców po sztafecie zajmowała wysokie – drugie miejsce, ale w ćwiczeniu bojowym niestety przytrafiły się niespodziewane błędy, które skutkowały zbyt długim czasem wykonania zadania i ostatecznie chłopcy zajęli wysokie – piąte miejsce w klasyfikacji drużyn chłopięcych. Rywalizację młodych strażaków oceniała 27 osobowa komisja sędziowska powołana przez Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu pod kierownictwem sędziego głównego mł. bryg. Jerzego Ciężkiego. W klasyfikacji generalnej w kategorii drużyn dziewczęcych zwyciężyła MDP Trzebnice (Polkowice), a w kategorii drużyn chłopięcych MDP Pielgrzymka (Złotoryja). Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca, otrzymały puchary, medale oraz symboliczne nagrody (koszulki i czapki MDP), które wręczał m.in. Prezes Zarządu OW ZOSP RP we Wrocławiu dh. Ryszard Drozd i Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu st. bryg. Marek Kamiński. Jest to bardzo duży sukces ruszowskiej młodzieży strażackiej, która jako podwójni mistrzowie pow. zgorzeleckiego godnie zaprezentowała się na szczeblu wojewódzkim. Drużyny wystąpiły w składzie: dziewczęta – Weronika Pieczarka, Natalia Gunia, Natalia Kowalczyk, Emilia Mesjasz, Oliwia Gurtowska, Wiktoria Jurczak, Paulina Szymanek, Zuzanna Czekalska, Simona Matla, Aleksandra Zwierz, chłopcy – Maksymilian Drgas, Miłosz Mesjasz, Adrian Kowalski, Gracjan Potocki, Mateusz Kawka, Maciej Magiera, Hubert Jochna, Bartłomiej Chojnacki, Marek Maliński, Michał Madeja. Ogrom pracy w przygotowanie młodzieży do startu w zawodach włożyli opiekunowie MDP dh. Aneta Dobrzańska i dh. Rafał Mesjasz. Serdecznie dziękuję KS Victorii Ruszów za możliwość treningów na boisku, Nadleśnictwu Ruszów za użyczenie pomieszczenia do przechowywania toru do ćwiczeń, Burmistrzowi GiM Węgliniec oraz Komendantowi KP PSP w Zgorzelcu za zapewnienie transportu na zawody do Strzelina oraz wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniach do zawodów powiatowych i wojewódzkich.