Od kilkunastu lat w pierwszą sobotę września strażacy z OSP Ruszów wyjeżdżają do swoich czeskich partnerów na zawody strażackie o Puchar Starosty Kunratic u Cvikova. Zawody mają swoją specyfikę, ponieważ odbywają się na asfaltowej ulicy w centrum miejscowości, która to na czas zawodów jest zamknięta dla ruchu drogowego  za wyjątkiem kursowych autobusów – gdy pojawia się autobus, to po prostu przerywa się na chwilę zawody. Wiata dla podróżnych podczas zawodów również jest wykorzystana jako schronienie dla bufetu.


W tym roku tj. 2 września 2017 r. w zawodach wzięło udział 12 drużyn (3 żeńskie  i 9 męskich). Każda drużyna ma do dyspozycji dwa oceniane starty w ćwiczeniu bojowym  i wybiera się najlepszy czas. Tym razem ruszowscy strażacy uplasowali się w końcowej klasyfikacji w kategorii drużyn męskich na szóstym miejscu. Zawody odbywają się bardzo sprawnie i w przyjacielskiej atmosferze pod okiem specjalnej komisji sędziowskiej, gdzie pomiar czasu mierzony jest elektronicznie. W drodze powrotnej część drużyny udała się bezpośrednio do Starego Węglińca na festyn strażacki ,,Strażacy Mieszkańcom”, gdzie dotarła już wcześniej mała reprezentacja z Ruszowa. Połączone siły ruszowskich strażaków przystąpiły do rywalizacji w konkurencjach sprawnościowych o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec na festynie zajmując drugie miejsce. Po całodniowym maratonie wszyscy w wyśmienitych nastrojach już po zachodzie słońca dotarli do remizy.