W sobotę 12 sierpnia 2017 r. na stadionie w Zawidowie rozegrano IX Powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP. Do rywalizacji przystąpiło 7 jednostek OSP w tym cztery z naszej gminy tj. OSP Jagodzin (aktualny mistrz gminy) i jednostki KSRG – OSP Czerwona Woda,  Ruszów, Węgliniec (nie stawiły się OSP Radomierzyce, Sieniawka, Trójca). Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu, Starosta Zgorzelecki, Burmistrz  Miasta Zawidów. Zawody połączone były z obchodami 70 – lecia działalności OSP Zawidów.

Podczas uroczystości otwarcia zawodów, w których uczestniczyli m.in. Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Radny Sejmiku Dolnośląskiego Kazimierz Janik, Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu bryg. Wisław Wypych, Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu dh. Kazimierz Słabicki, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu dh. Jan Kolbuch , przedstawiciele władz samorządowych (Gminę Węgliniec reprezentował Sekretarz – Marcin Papla) odznaczono Brązowym medalem ..Za zasługi dla pożarnictwa” jednostkę OSP Zawidów  oraz medalami i odznakami wyróżnionych strażaków, działaczy z powiatu zgorzeleckiego. Dowódcą uroczystości był dh. Waldemar Błauciak – Prezes Zarządu Oddziału Miejsko- Gminnego ZOSP RP w Węglińcu. Nad prawidłowym i regulaminowym  przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska złożona z funkcjonariuszy PSP z KP PSP w Zgorzelcu pod przewodnictwem mł. bryg. Huberta Jarosza. Rozegrano dwie konkurencje tj. sztafetę pożarniczą 7 x 50 m i ćwiczenie bojowe a suma zdobytych punktów decydowała o zajętych miejscach w zawodach. Zdecydowanie w zawodach zwyciężyła OSP Węgliniec wygrywając pewnie obie konkurencje. Strażacy z OSP Ruszów zajęli drugie miejsce w ćwiczeniu bojowym i szóste w sztafecie co efekcie dało 5 miejsce w klasyfikacji końcowej.

Wyniki końcowe zawodów:

Miejsce Jednostka OSP Punkty
1 Węgliniec 94,10
2 Jagodzin 102,34
3 Czerwona Woda 103,26
4 Pieńsk 103,92
5 Ruszów 105,51
6 Studniska Dolne 106,55
7 Zawidów 132,34

 

Strażacy ochotnicy reprezentujący Gminę Węgliniec zdominowali zawody i odnieśli ogromny sukces (całe podium nasze) czym potwierdzili swoje umiejętności i wysoki poziom wyszkolenia pożarniczego.

Wszystkie biorące udział w zawodach jednostki OSP otrzymały puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostę Zgorzeleckiego.