W sobotnie południe 20 stycznia 2024 r. strażacy z OSP Ruszów udali się na Zalew Klików aby w ramach zbiórki szkoleniowej przeprowadzić praktyczne zajęcia z zakresu ratownictwa wodnego – lodowego. Celem ćwiczeń było doskonalenie zasad pracy w specjalistycznych ubraniach , techniki ewakuacji poszkodowanego z lodu, umiejętności posługiwania się sprzętem do ratownictwa wodnego i lodowego, umiejętności ewakuowania osoby poszkodowanej poza lód, samoratowanie w przypadku niespodziewanego pęknięcia – załamania się lodu oraz poruszanie się po lodzie przy użyciu podstawowego sprzętu do ratownictwa lodowego jak również wykorzystanie innego sprzętu przydatnego podczas takich działań  np. drabiny, węże strażackie. W trakcie ćwiczeń omówiono również zastosowanie procedur ratownictwa medycznego stosowane przy udzielaniu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku wychłodzenia i odmrożenia części ciała. Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków – ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań ratowniczych. Ćwiczenia zakończono przy wspólnym ognisku, gdzie upieczono smakowite kiełbaski a trójka naszych strażaków w ramach tradycji rodzinnej poddała się morsowaniu w lodowatej wodzie.

J. Droś – OSP Ruszów