W dniach 6 – 9 lipca 2023 r. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ruszów jako jedyna z Polski uczestniczyła w 49 landowym obozie szkoleniowo – wypoczynkowym w Winklarn k/Amstetten (Austria). Obóz organizowany jest cyklicznie i wg oficjalnych danych organizatorów w tym roku uczestniczyła rekordowa ilość – łącznie 5908 osób tj. młodzież, opiekunowie, wolontariusze i obsługa. Nasza drużyna otrzymała zaszczyt reprezentowania Polski poprzez delegowanie przez Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie jako wyróżnienie – nagroda za wzorową pracę z młodzieżą.  Każda drużyna przywozi              i rozstawia własne zaplecze kwatermistrzowskie do spania tj. namioty, łóżka polowe, śpiwory. natomiast gospodarze zapewniają węzły sanitarne, gastronomię oraz ciekawy program rekreacyjno szkoleniowy. Podczas trwania obozu rozgrywane są wielkie zawody sportowo – pożarnicze wg międzynarodowego regulaminu CTiF tj. ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. Nasza drużyna bardzo dobrze zaprezentowała się w międzynarodowym gronie podczas zajęć szkoleniowo – rekreacyjnych jak również z uwagi na kolorowe stroje, była dobrze widoczna podczas oficjalnych zbiórek czy zawodów . W gronie austriackich opiekunów sporo było strażaków z polskim rodowodem, którzy często przychodzili do naszej grupy i chętnie rozmawiali. Nasza młodzież osiągnęła spory sukces wygrywając rywalizację w zawodach sportowo – pożarniczych w kategorii ,,Silber” –  goście (pokonując min. aktualnego mistrza Słowacji) oraz zajmując 3 miejsce w kategorii ,,Bronze”. Gdyby nasze wyniki uwzględnić w klasyfikacji ogólnej zawodów, w których wzięło udział 241 drużyn austriackich, to w kategorii ,,Silber” nasza drużyna MDP Ruszów zajęłaby wysokie tj. ósme miejsce a w kategorii ,,Bronze” miejsce 40. Są to bardzo dobre wyniki. Młodzi strażacy i opiekunowie mieli możliwość zwiedzenia najbliższej okolicy oraz uczestniczenia w ciekawych zajęciach szkoleniowych i pokazach-prezentacjach sprzętu pożarniczego i ratowniczego, jak również ciekawych spotkań i rozmów z europejską młodzieżą. Pragniemy serdecznie podziękować KW PSP we Wrocławiu za nieodpłatne zapewnienie bezpiecznego transportu oraz KP PSP w Zgorzelcu za użyczenie sprzętu kwatermistrzowskiego.

J. Droś – OSP Ruszów

Foto – archiwum OSP Ruszów