W dniach 3-4 czerwca 2023 r. w Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymisławicach k/Wrześni (woj. wielkopolskie) rozegrano 45 finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ruszów miała dwójkę swoich członków, którzy reprezentowali dwa różne województwa tj. Milena Mesjasz w grupie II (Szkoła Podstawowa w Iłowej – woj. lubuskie) oraz Hubert Kopania w grupie 3  (Zespół Szkół Elektronicznych w Bolesławcu woj. dolnośląskie). W pierwszym dniu wszyscy uczestnicy pisali test pisemne obejmujące wiedzę    z zakresu historii pożarnictwa, prewencji, techniki pożarniczej, sprzętu czy udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej. Po napisaniu testów młodzież uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych obejmujących min. udzielanie pierwszej pomocy, warsztatach – ,,Robotyka dla odważnych”, elektrośmieci oraz wyposażenie samochodów pożarniczych. Późnym wieczorem ogłoszono wyniki testów pisemnych oraz listę finalistów w trzech grupach wiekowych. Do ścisłego finału niewiele zabrakło Hubertowi – tylko 2 punkty i ostatecznie uplasował się na ósmym miejscu w kraju a Milena w swojej grupie miejsce osiemnaste. W każdej grupie wiekowej uczestniczyło po 32 uczniów reprezentując wszystkie województwa. Jest to ogromny sukces naszej młodzieży na szczeblu kraju. Systematyczna praca z młodzieżą w Ruszowie przynosi efekty tj. na przestrzeni ostatnich ośmiu lat mieliśmy stale reprezentanta(ów) MDP Ruszów w ścisłym  finale krajowym ze zwycięstwami i miejscami na podium  włącznie. Serdecznie dziękuję opiekunom za profesjonalne przygotowanie młodzieży do turnieju a  Państwowej Straży Pożarnej za zapewnienie bezpiecznego transportu uczestnikom.

J. Droś – OSP Ruszów

R. Mesjasz – Foto