W poniedziałek 29 maja 2023 r. w Trzebnicy odbyły się wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Powiat zgorzelecki reprezentowała trojka mieszkańców Gminy Węgliniec tj. grupa 1 – Tomasz Kopania (SP  Ruszów), grupa 2 – Emilian Wiciak (SP Ruszów) , grupa 3 –  Milena Stasiak  (ZSP Zgorzelec). Mieliśmy jeszcze jednego reprezentanta naszej gminy tj. Hubert Kopania w grupie 3 (MDP Ruszów) reprezentował ZSE w Bolesławcu. Po teście pisemnym wyłoniono po pięciu uczniów w każdej grupie wiekowej do finału ustnego. W ścisłym finale w grupie   drugiej dzielnie walczył Emilian Wiciak zajmując ostatecznie piąte miejsce  a bezkonkurencyjny w grupie 3 okazał się Hubert Kopania reprezentujący Zespół Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, który uzyskał 14 pkt. (na 15 możliwych)  –  zwyciężył w swojej kategorii wiekowej i będzie reprezentował nasze województwo w ścisłym finale na szczeblu kraju. Milena, Tomek oraz Hubert są aktywnymi członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ruszowie a Emilian w Starym Węglińcu. Już w najbliższy weekend tj. 3-4 czerwca rozegrany zostanie we Wrześni 45 finał centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Do Wrześni (woj. wielkopolskie) wybiera się również Milena Mesjasz (SP Iłowa) z MDP Ruszów, która będzie reprezentowała w grupie 2 woj. lubuskie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to trzeci raz, kiedy to Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Ruszowie ma aż dwóch reprezentantów w ścisłym finale krajowym. Dla przypomnienia w roku 2018 – Miłosz Mesjasz i Maksymilian Drgas a 2022 roku  Amelia Łączna i Miłosz Mesjasz. Pragnę serdecznie podziękować opiekunom za perfekcyjne przygotowanie młodzieży do konkursu na poszczególnych etapach eliminacji   a młodzieży życzę sukcesów w finale krajowym.

J. Droś – Komendant Gminny OSP w Węglińcu

Foto: R. Wiciak i R. Mesjasz