W całym kraju trwają eliminacje na różnych szczeblach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”. W Gminie Węgliniec po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych oraz w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych 22 marca 2023 w świetlicy Nadleśnictwa Ruszów odbyły się eliminacje gminne. W dwóch grupach wiekowych rywalizowała młodzież z SP Czerwona Woda i Ruszów oraz MDP Cz. Woda, Stary Węgliniec, Jagodzin i Ruszów odpowiadając na zestawy pytań przygotowane przez asp. Wojciecha Piechowicza z KP PSP w Zgorzelcu – przewodniczącego komisji. Podczas sprawdzania przez komisję testów, młodzież w sali edukacyjnej nadleśnictwa zapoznała się walorami przyrodniczymi naszego regionu. Wyniki eliminacji gminnych:

Lp.Imię i nazwiskoKogo reprezentuje
Grupa I – klasy 1 – 4
1Lucjan KusiakSP Ruszów
2Franciszek KusiakMDP Jagodzin
3Tomasz KopaniaSP Ruszów
4Krystian WiciakMDP Stary Węgliniec
5Zofia PiskorzMDP Ruszów
6Łucja Stachowska SP Czerwona Woda
Grupa II – klasy 5 – 8
1Jakub KozakiewiczMDP Jagodzin
2Michał SochackiSP Ruszów
3Emilian WiciakSP Ruszów
4Amelia ŁącznaMDP Ruszów
5Paweł KoncurSP Czerwona Woda
6Jakub SiemaszkoMDP Czerwona Woda

W/w uczniowie będą reprezentowali Gminę Węgliniec w eliminacjach powiatowych , które rozegrane zostaną  14 kwietnia 2023 w KP PSP Zgorzelec.

Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe upominki a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych cenne nagrody ufundowane przez Gminę Węgliniec oraz Nadleśnictwo Ruszów które wręczył dh. Waldemar Błauciak Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu, Marcin Papla – Sekretarz Gminy Węgliniec oraz Marek Kmieć – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów. Na zakończenie leśnicy zaprosili wszystkich uczestników i opiekunów na poczęstunek przy wspólnym  ognisku. Organizatorem eliminacji był Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP    w Węglińcu . Młodzież naszej gminy reprezentując swoje szkoły oraz MDP i OSP uczestniczy również w eliminacjach na terenie powiatu bolesławieckiego i żagańskiego. Podczas eliminacji powiatowych w Żaganiu Milena Mesjasz (MDP Ruszów)  grupa II  i Adrian Kowalski (OSP Ruszów) grupa III zwyciężyli w swoich grupach wiekowych i będą reprezentowali powiat żagański w eliminacjach wojewódzkich. Czekamy jeszcze na dobre wieści z eliminacji w Bolesławcu.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

Foto – J. Wilk, OSP Ruszów