W niedzielę 19.06.22 o godzinie 12,58 syrena alarmowa wezwała ruszowskich strażaków  do pożaru lasu na terenie Nadleśnictwa Węgliniec k/ Zalewu Asuan (Powiat Bolesławiec). Z uwagi na niedostępny –  trudny teren w tym rejonie zastęp wyjechał samochodem Star 266 GBM 2,5/8. Na miejscu współpracowaliśmy z OSP Węgliniec i jednostkami powiatu bolesławieckiego oraz służbą leśną.  Syrena ponownie odezwała się o godzinie 14,14  – również do pożaru lasu w Nadleśnictwie Węgliniec ale w innym rejonie tj. Leśnictwo Węglowiec k/ Węglińca. Drugi zastęp udał się samochodem MAN GBA 2,5/25 gdzie współpracowaliśmy  z JRG PSP Zgorzelec, OSP Cz. Woda, Stary Węgliniec i Jagodzin oraz służbą leśną .O godzinie 17,00  sześcioosobowy zastęp samochodem MAN GBA 2,5/25 wraz z jednostkami JRG PSP Bogatynia, OSP Trójca i OSP Studniska Dolne udał się do wsparcia strażaków bolesławieckich w dogaszaniu pożaru lasu  Po przybyciu do siedziby KP PSP w Bolesławcu praktycznie  z marszu udaliśmy się wraz z przybyłymi  jednostkami do pożaru budynku jednorodzinnego w Rakowicach k/Bolesławca Po ugaszeniu pożaru budynku mieszkalnego zostaliśmy natychmiast  przekierowani do dogaszania pożaru lasu na terenie Nadleśnictwa Chocianów  w pobliżu miejscowości Modła. Po ciężkiej pracy przy dogaszaniu pożarzyska zastęp powrócił do remizy dnia następnego o godzinie 10,15 rano  tj. po siedemnastu godzinach w akcji. Po posprzątaniu pojazdu, umyciu i wymianie używanych podczas akcji węży załoga udała się na zasłużony odpoczynek. Była to już 61 akcja ratownicza ruszowskich strażaków w tym roku. Chociaż deszcz jest bardzo potrzebny ale liczymy że, zapowiadane na dzisiaj burze będą łagodne a opady rozłożone w czasie.

J. Droś – OSP Ruszó

J. Wilk – Foto – OSP Ruszow