W dniu 21 kwietnia 2022 r.  w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu rozegrano eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do rywalizacji przystąpiła młodzież szkolna  z całego powiatu. Organizatorem eliminacji była KP PSP, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz Starostwo w Zgorzelcu. Komisja konkursowa pracowała pod przewodnictwem kpt. Adama Poniatowskiego.  Eliminacje obejmowały test pisemny oraz finał ustny do którego awansowali uczniowie z największą ilością zdobytych punktów w trzech grupach wiekowych, Z Gminy Węgliniec na 9 finalistów awansowało aż sześcioro uczniów tj. klasy   I-IV SP  – Amelia Łączna – SP Ruszów, Krystian Wiciak MDP Stary Węgliniec , klasy V-VIII SP – Hubert Kopania i Milena Stasiak SP Ruszów, Michał Sochacki MDP Ruszów oraz Miłosz Mesjasz z OSP Ruszów – szkoły ponadpodstawowe.

 Po zaciętym finale ustnym we wszystkich trzech kategoriach wiekowych zwyciężyli reprezentanci naszej gminy tj.

grupa I – Amelia Łączna – SP Ruszów,

grupa II – Hubert Kopania – SP Ruszów,

grupa III – Miłosz Mesjasz – OSP Ruszów. 

Cała trójka zwycięzców będzie reprezentowała powiat zgorzelecki na eliminacjach wojewódzkich zaplanowanych na dzień 27.05.2022 r. w Lubiążu. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe które wręczał Starosta Zgorzelecki   A. Bieliński, Z-ca Komendanta KP PSP kpt. G. Fleszar oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh. W. Błauciak. Podczas pobytu młodzieży strażacy z JRG PSP przygotowali pokazy – ćwiczenia oraz zaprezentowali posiadany sprzęt i siedzibę jednostki. Serdecznie dziękuję dh. Rafałowi Mesjaszowi za poświęcony czas perfekcyjne przygotowanie młodzieży do konkursu.

Janusz Droś – Komendant Gminny OSP

Foto – archiwum OSP Ruszów