Na zaproszenie niemieckich strażaków ochotników z FFW Horka w sobotę 25.09.2021 r. delegacja ruszowskich strażaków wraz z sołtysem M. Kozą udała się do Horki na uroczyste przekazanie fabrycznie nowego samochodu pożarniczego MAN TLF 4000 dla tej jednostki. Samochód posiada kabinę 1+2, zbiornik o poj. 5000 litrów wody oraz 500 l środka pianotwórczego , dwa działka wodno – pianowe (przednie sterowane z kabiny), składany zbiornik na wodę (5 tys. litrów), aparaty powietrzne, generator prądu 14 KV, maszt LED oraz podstawową armaturę wodno-pianową i wyposażenie. Pojazd kosztował 380 tys. euro  i przeznaczony jest głównie do gaszenia pożarów leśnych oraz wsparcia w prowadzonych działaniach gaśniczych z uwagi na dużą ilość wody. W uroczystości uczestniczyły również  delegacje kilkunastu sąsiadujących  jednostek niemieckich oraz OSP Mechnica – Kamionka (woj. opolskie). Po uroczystym przekazaniu kluczyków do nowego pojazdu nastąpiła krótka prezentacja wyposażenia samochodu i rozpoczęła się strażacka biesiada przy dźwiękach orkiestry dętej Oberlauzitzer Blasmusikanten.

Dużą niespodzianką i jak się okazało miłym prezentem był duet polskich akordeonistów ze Zgorzelca którzy przyjechali razem z ruszowskimi strażakami i kilkakrotnie zaprezentowali wiązanki polskich i niemieckich melodii zbierając gromkie brawa. Jednostka OSP Ruszów i FFW Horka aktywnie współpracuje już od piętnastu lat uczestnicząc w różnorodnych przedsięwzięciach po obu stronach granicy.

J. Droś – OSP Ruszów