W sobotę 22 sierpnia 2020 r. delegacja strażaków z OSP Ruszów uczestniczyła w uroczystym przekazaniu kluczyków do nowego samochodu pożarniczego typu ,,bus” dla zaprzyjaźnionej jednostki SDH Kunratice u Cvikova (Czechy) zakupionego ze środków własnych tutejszej gminy. Podczas uroczystości nasi strażacy w podziękowaniu za wieloletnią bardzo dobrą współpracę międzynarodową odznaczyli jednostkę SDH Kunratice u Cvikova Srebrnym Medalem ,,NA  STRAŻY” oraz wręczyli okolicznościowe upominki. Przekazanie kluczyków odbyło się podczas festynu związanego z bogatymi tradycjami szklarskimi tego regionu. W miejscowej, małej  hucie szkła można było podziwiać na żywo pracę artystów – szklarzy , zwiedzić wystawę szkła na terenie huty, przyległego ogrodu oraz kościoła. Na scenie prezentowały się zespoły muzyczne a publiczność rozgrzał do czerwoności występ szkoły samby z Pragi. W drodze powrotnej nasi strażacy mieli okazję po raz kolejny  podziwiać przygotowane przez strażaków z  SDH Jablonne v Podjestedi wspaniałe wodne fontanny . Takie fontanny strażacy z OSP Ruszów przy współpracy czeskich partnerów  planują zorganizować w ruszowskim parku – może się uda.

J. Droś – OSP Ruszów

Foto – J. Wilk