W dniu16 października  obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. W samo południe ok. 1400 instytucji i 144 tys. osób przystąpiło do próby bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytsacji krążeniowo – oddechowej  (RKO) na wielu tysiącach fantomów w całej Polsce. Na tej mapie tradycyjnie nie mogło zabraknąć Ruszowa.    W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Ruszowie pod kierownictwem Pani Małgorzaty Jurczak młodzież szkolna, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, pracownicy szkoły oraz strażacy przystąpili do próby wspólnego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu RKO.

Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej to przede wszystkim popularyzacja zasad ratowania ludzkiego życia. To wielka dumna i ogromna satysfakcja, widząc, jak najmłodsi ratownicy radzą sobie z udzielaniem pierwszej pomocy.

Czy próba pobicia Rekordu w Pierwszej Pomocy zakończyła się sukcesem dowiemy się już za kilka dni.

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie techniczne oraz  za udział.

J. Droś – OSP Ruszów

Foto – J. Wilk OSP Ruszów