W Złotym Potoku k/Częstochowy w dniach 01 – 02 czerwca 2019 odbył się finał krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom” oraz uroczysta gala  i wręczenie nagród uczestnikom X Ogólnopolskiego Konkursu ,,Najlepsi z najlepszych” na wzorową drużynę MDP i jej opiekuna organizowanego przez ZG ZOSP RP w Warszawie. W finale krajowym OTWP uczestniczył członek MDP Ruszów Miłosz Mesjasz który po zaciętej walce w testach pisemnych , zadaniach praktycznych i wąskim finale ustnym zajął II miejsce w kategorii wiekowej klas 7 i 8 SP oraz Gimnazjum, co jest bardzo dużym osiągnięciem. Przed ogłoszeniem wyników konkursu pożarniczego odbyła się miła uroczystość wręczenia nagród w X edycji konkursu ,,Najlepsi z najlepszych” do którego przystąpiło 42 drużyn z całej Polski. Jury konkursu przyznaje zawsze wyłącznie I miejsce, które w tym roku zdobyła MDP Świderki  (woj. lubelskie) i opiekunka Magdalena Żentała ale z uwagi na bardzo wyrównany poziom w rywalizacji i wysoką ocenę  w konkursie jury postanowiło w tym roku przyznać również wyróżnienie dla MDP przy OSP Ruszów oraz opiekunom Anecie Dobrzańskiej i Rafałowi Mesjaszowi. Drużyna za pierwsze miejsce otrzymała okazały puchar i nagrody rzeczowe  a nasza drużyna okolicznościowy dyplom, upominki i cenny bon o wartości 2000,00 złotych na zakup wyposażenia pożarniczego. Nasi młodzi strażacy zrobili duże wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności  i otrzymali burzę oklasków podczas przemarszu  i wręczania nagrody z rąk samego Prezesa ZG ZOSP RP w Warszawie dh. Waldemara Pawlaka.  Zarząd OSP Ruszów w nagrodę za wzorową pracę i zaangażowanie naszej młodzieży pożarniczej        z własnych środków finansowych zorganizował dwudniowy wyjazd dla 15 członków młodzieżowej drużyny z noclegiem i wyżywieniem (większa część drużyny – decydowała ilość miejsc w pojazdach) połączony z wizytą w Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gdzie młodzież zwiedziła siedzibę szkolnej Jednostki Ratowniczo Gaśniczej, poligon pożarniczy, stadion na którym zaprezentowane zostały elementy sportów pożarniczych oraz część obiektów dydaktycznych. Kolejnym celem było Sanktuarium NMP na Jasnej Górze  oraz zwiedzanie ciekawostek przyrodniczych regionu tj. Bramę Twardowskiego i Grotę Niedźwiedzią. Pierwszy dzień zakończono pieczeniem kiełbasek w szampańskim humorze przy wieczornym ognisku. Drugi dzień  związany był z finałem OTWP i udziałem w gali konkursowej. Młodzież i opiekunowie serdecznie dziękują Komendantowi KP PSP w Zgorzelcu Arturowi Czułajewskiemu oraz Andrzejowi Mazurkiewiczowi  – Firma ASTRA w Starym Węglińca za nieodpłatne użyczenie dziewięcioosobowych  busów oraz Burmistrzowi GiM Węgliniec Mariuszowi Wieczorkowi , Firmie HDM w Ruszowie, Kamilowi Kuternozińskiemu, Stanisławowi Chromemu i Eugeniuszowi Górniakowi za wsparcie i dofinansowanie wyjazdu.

J. Droś – OSP Ruszów