Strażacy Ochotniczej Straży pożarnej w Ruszowie w minionym 2018 roku alarmowo byli dysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu do 69 różnorodnych działań ratowniczo – gaśniczych. Pierwszy wyjazd miał miejsce 4 stycznia a ostatni 29 grudnia 2018 r. Ruszowscy strażacy czterokrotnie wyjeżdżali poza tern naszego województwa (Powiat Żagań, woj. lubuskie – 2 pożary lasu, tankowanie samolotów gaśniczych na lotnisku w Gozdnicy, wypadek motoszybowca w Klikowie) oraz na teren Powiatu Bolesławieckiego (Miasto Bolesławiec – 10 interwencji związanych z wypompowywaniem wody i jeden pożar budynku w miejscowości Poświętne). We wszystkich działaniach zaangażowanych było statystycznie 378 strażaków co daje udział średnio 5,5 osoby na jeden wyjazd do działań ratowniczych , jest to bardzo dobry wynik i świadczy o dużej mobilności – zaangażowaniu strażaków. Podczas udziału w działaniach ratowniczych oraz ćwiczeniach nikt ze strażaków – ratowników nie odniósł obrażeń. Więcej informacji dotyczących działalności OSP oraz MDP przygotujemy i przekażemy w informacji po zebraniu sprawozdawczym za rok 2018.

Zestawienie wyjazdów  OSP Ruszów do działań ratowniczych w roku 2018.

Rodzaj zdarzenia Ilość interwencji Uwagi
POŻARY : łącznie   32  
– pożary budynków, obiektów, samochodów – pożary lasu – pożary nieużytków, dzikich wysypisk śmieci, skarp przy torze kolejowym 15
12
5
 
Wypadki drogowe , lotniczy, udzielanie pierwszej pomocy 8  
Przygotowanie lądowiska dla śmigłowca LPR 1  
Plamy oleju na drodze   3  
Powalone drzewa oraz złamane konary na drogach 9  
Wypompowywanie wody           z zalanych piwnic i sklepów 10 Miasto Bolesławiec
Miejscowe zagrożenia – inne   4  
Alarmy fałszywe 2  
  RAZEM 69  

Opracował: Janusz Dorś Prezes OSP Ruszów