Strażacy z OSP Ruszów w ostatnich dniach zakupili ze środków z rocznej dotacji UGiM w Węglińcu profesjonalną akumulatorową piłę szablastą typu M18 BSX-402C Firmy Milwaukee o wartości 2,1 tys. złotych. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie a w ratownictwie służy min. do szybkiego przecinania elementów metalowych np. wzmocnionych słupków karoserii samochodowych, elementów układu kierowniczego, wycinania otworów w dachu pojazdów i innych elementów, szczególnie w miejscach niedostępnych dla narzędzi hydraulicznych. Przy pomocy piły szablastej można również szybko przeciąć kraty, kłódki i inne metalowe przeszkody. Z uwagi na zasilanie akumulatorowe (2 akumulatory w komplecie) narzędzie działa niezależnie i nie wymaga przewodowego zasilania. Za kilka dni po zapoznaniu się ze sprzętem przez strażaków będzie stanowić kolejne nowoczesne wyposażenie samochodu pożarniczego MAN.