W dniu 20 września 2018 r. na terenie poligonów wojskowych  w pobliżu Świętoszowa powstał  pożar,  który swoim zasięgiem objął wrzosowiska, halizny oraz częściowo drzewostan na powierzchni ok. 220 ha.  W bezpośrednich działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyli strażacy  z powiatu bolesławieckiego oraz powiatów ościennych.

Strażacy z OSP Ruszów o godzinie 13,00 zostali zadysponowani na lądowisko operacyjne dla samolotów gaśniczych w Gozdnicy, gdzie wspólnie ze strażakami  z woj. lubuskiego tankowali w wodę samoloty gaśnicze . Ruch na lądowisku był bardzo duży ponieważ w akcji brało udział aż 5 samolotów gaśniczych (4 Dromadery i 1 An-2) i bardzo często na płycie lotniska lądowały i startowały samoloty. Strażacy którzy obsługiwali lądowisko (łącznie 6 jednostek OSP)  stwierdzili że, ruch  lotniczy w Gozdnicy był prawie taki jak na lotnisku Warszawa – Okęcie. Pożar został opanowany w późnych godzinach wieczornych.