W dniach 1 – 3 czerwca 2018 r. w Świdwinie  (woj. zachodniopomorskie)  odbył się 41  finał  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.  Jak już informowaliśmy w finale brało udział dwóch naszych  młodych strażaków z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Ruszów tj. Maksymilian Drgas  reprezentował woj. dolnośląskie i Miłosz Mesjasz woj. lubuskie. Po teście pisemnym wyłoniono po pięciu finalistów w każdej grupie wiekowej. Na 40 pytań Miłosz uzyskał 32 pkt i z najlepszym wynikiem awansował do ścisłego finału a Maksymilian z dorobkiem 24 pkt. zajął bardzo dobre miejsce w środku stawki (12 miejsce)  i wykazał się dużą wiedzą.

W ścisłym finale uczestnicy zmierzyli się zadaniami praktycznymi z ratownictwa medycznego , budową linii gaśniczych oraz rozpoznawaniem sprzętu pożarniczego jak również odpowiadali ustnie na wylosowane pytania przygotowane przez komisję konkursową. W  finale Miłosz Mesjasz uzyskał     9 pkt.  i zajął  drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej na szczeblu kraju . Jest to bardzo duży sukces młodego strażaka. Dla  Miłosza na przestrzeni ostatnich czterech lat jest to czwarty udział w finale centralnym i trzecie podium (w roku 2015 – 3 miejsce a w roku  2016 – 1 miejsce) natomiast Maksymilian jako debiutant również zaprezentował się bardzo dobrzy. Szczególne podziękowanie należy się dh. Rafałowi Mesjaszowi  z  OSP Ruszów – jednocześnie funkcjonariuszowi pożarnictwa w KP PSP w Zgorzelcu za wieloletnią pracę z młodzieżą  i przygotowywanie do udziału w konkursach na szczeblu szkolnym,  gminy, powiatu, województwa i kraju. Jest to ewenement na skalę kraju aby z jednej miejscowości – drużyny MDP było dwóch przedstawicieli w finale centralnym (na co dzień bardzo dobrych kolegów)  i jeszcze dodatkowo reprezentowali dwa różne województwa.

Janusz Droś – OSP Ruszów

Foto – M. R. Mesjasz