Na zaproszenie firmy SafeTech z Suchego Dworu k. Gdyni trzyosobowa delegacja OSP Ruszów uczestniczyła w zorganizowanym na terenie JRG –  4 PSP  we Wrocławiu  pokazie – prezentacji najnowszej generacji sprzętu ratowniczego firmy RESQTEC.  Naszych strażaków szczególnie interesowało jedno urządzenie tj. uniwersalne narzędzie ratownicze (P4) zasilane z akumulatora gdzie moc jest przekazywana bezpośrednio z kompaktowego, mocnego i wydajnego silnika elektrycznego, napędzającego przekładnię zębatą.

Urządzenie posiada wymienne końcówki których zamiana trwa ok. jednej minuty i może pracować jako rozpieracz i nożyce wykonując 30-50 cykli roboczych (cięcie, rozpieranie) na jednym akumulatorze. Dodatkowo końcówki mogą być przechylane pod kątem co ułatwia pracę takim narzędziem w ciasnych – niedostępnych miejscach podczas akcji ratowniczych. Koszt takiego urządzenia to ponad 30 tys. złotych i na chwilę obecną znaczną część tej sumy ruszowscy strażacy dzięki wparciu sponsorów i UGiM posiadają na swoim  koncie bankowym ale rok się jeszcze nie skończył i mogą wydarzyć się nieprzewidziane wydatki. Ostateczna decyzja o zakupie w/w sprzętu zostanie podjęta pod koniec roku. Nowoczesne urządzenie ratownicze zastąpi wysłużony już zestaw narzędzi hydraulicznych firmy WEBER-HYDRAULIK który znajduje się na wyposażeniu samochodu pożarniczego Toyota Hilux.