W sobotni ranek 03 września 2016 r. ruszowscy strażacy udali się do Czeskich partnerów w Kunraticach u Cvikova na coroczne zawody pożarnicze które odbywają się od kilkunastu lat w pierwszą sobotę września na zamkniętej dla ruchu ulicy na terenie tej miejscowości (przepuszczane są tylko kursowe autobusy). Rozgrywane są dwa starty w ćwiczeniu bojowym i liczy się lepszy uzyskany czas.

W tym roku zamontowano nowoczesną aparaturę do pomiaru czasu oraz specjalistyczne nalewaki. Dotychczas podczas kilkunastu startów z czeskimi motopompami praktycznie nie mieliśmy szans na wygraną (a mamy dobrą motopompę TOHATSU ) i dobre miejsce w zawodach było poza naszym zasięgiem ale po zmianie nalewaków gdzie liczy się oprócz szybkiego rozwinięcia linii wężowych i podania wody precyzja i technika nalewania wody do podium zabrakło nam tylko 2,4 sekundy. Należy podkreślić że nasi partnerzy z Czech rywalizują w wielu zawodach w roku i są bardzo dobrze przygotowani i robią to z pasją. W zawodach rywalizowało 11 drużyn i rozgrywane były w bardzo przyjacielskiej atmosferze. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary oraz uścisk starosty gminy i komendanta miejscowej SDH (OSP). Po powrocie do jednostki nie było czasu na odpoczynek tylko po uporządkowaniu sprzętu ruszowscy strażacy udali się do Starego Węglińca na festyn ,,SOŁECTWO Z POMPĄ,, gdzie uczestniczyli w pokazie z zakresu ratownictwa drogowego i udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej.