W sobotę 13 sierpnia mała delegacja ruszowskich strażaków uczestniczyła w tradycyjnym – strażackim festynie rodzinnym u zaprzyjaźnionych niemieckich strażaków z FFW (OSP) Horka. W tym dniu garaże zamieniają się w salę biesiadną i grilową a dla najmłodszych przygotowywane są różne konkursy     i atrakcje.

W tym roku gościem była pani która wprowadziła dzieci w świat magii a z balonów robiła rozmaite zwierzątka i figury. Podczas pobytu uzgodniono zakres współpracy oraz terminy na najbliższe miesiące jak również przygotowania do realizacji nowego, wspólnego projektu z dofinansowaniem środków z Unii Europejskiej którego efektem mają być dalsze wspólne ćwiczenia, zawody i szkolenia, nauka języka polskiego i niemieckiego, współpraca młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz zakup nowych samochodów pożarniczych z napędem terenowym do gaszenia pożarów leśnych.