Tuż przed południem w dniu 27 października 2022r. na Zalewie Klików położonym na granicy powiatu zgorzeleckiego i żagańskiego przeprowadzono ćwiczenia jednostek straży pożarnej w zakresie ratownictwa wodnego. Organizatorzy ćwiczeń tj. Komenda Powiatowa PSP w Zgorzelcu zaplanowali kilka epizodów tj. pływający po zalewie ponton z dwoma wędkarzami wywraca się i osoby potrzebują pomocy. Jedna osoba zostaje podjęta z wody i przy pomocy pontonu przetransportowana na brzeg, gdzie jest natychmiast udzielona  przez strażaków kwalifikowana pomoc przedlekarska natomiast przy pomocy łodzi i pontonów oraz pieszych patroli po brzegu prowadzone są intensywne poszukiwana drugiej osoby. Po odnalezieniu jest również przetransportowana łodzią do punktu medycznego. Kolejnym epizodem był wypadek drogowy w wyniku którego auto osobowe w którym podróżowały 3 osoby po uderzeniu w drzewu wpada częściowo do wody. Dwie osoby zostały uwięzione we wnętrzu rozbitego samochodu a trzecia wypadła do wody. Podjęto działania ratownicze z lądu oraz wody w celu uwolnienia – wydobycia dwóch osób i udzielenia kpp a do poszukiwań trzeciej osoby wezwano specjalistyczną grupę nurkową z JRG PSP Jelenia Góra. Biorący udział w ćwiczeniach strażacy mieli możliwość przećwiczenia wielu elementów związanych z ratownictwem wodnym, technicznym , poszukiwawczym oraz udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej. Ćwiczenia obserwował min. Komendant Powiatowy PSP ze Zgorzelca mł.bryg. A. Czułajewski  oraz Żagania bryg. J. Marszałek jak również zaproszeni goście: Zastępca Komendanta Placówki SG w Zgorzelcu  mjr SG  M. Bartosiński,  Burmistrz GiM Węgliniec M. Wieczorek, Sekretarz GiM Węgliniec M. Papla oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ruszów M. Kmieć. Całość zakończono przy ognisku oraz smakowitej strażackiej grochówce. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki: JRG PSP Zgorzelec, Bogatynia, Żagań oraz OSP Iłowa,  Czerwona Woda, Pieńsk i Ruszów.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

A. Kowalski i J. Wilk – foto.