W poniedziałek 11 kwietnia 2022 r. w świetlicy Nadleśnictwa Ruszów rozegrano eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Do rywalizacji przystąpiła młodzież ze Szkól Podstawowych w Czerwonej Wodzie i Ruszowa oraz  członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Cz. Wody, St. Węglińca, Jagodzina i Ruszowa. Młodzież otrzymała do rozwiązania specjalnie przygotowane przez przewodniczącego komisji mł.bryg. Huberta Jarosza z KP PSP w Zgorzelcu dwa zestawy testów zawierające po 30 pytań o rożnym stopniu trudności dla każdej grupy wiekowej po jednym. Po napisaniu testów młodzież udała się do sali edukacyjnej  gdzie Inżynier Nadzoru Pan Sylwester Mikołajczyk spotkał się z młodzieżą aby porozmawiać o przyrodzie naszego regionu a komisja przystąpiła do sprawdzania poprawności rozwiązanych testów oraz ustalenia wyników konkursu. Po bardzo ciekawej prelekcji przed ogłoszeniem wyników wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się na przygotowany przez gospodarzy poczęstunek przy ognisku. Pełni wrażeń wszyscy oczekiwali na odczytanie protokołu przez przewodniczącego komisji konkursowej.

Kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

Grupa I , klasy I-IV

 1. Amelia Łączna – SP Ruszów
 2. Hubert Cioch – SP Czerwona Woda
 3. Krystian Wiciak – MDP St. Węgliniec
 4. Ola Purczyńska – SP Ruszów
 5. Lucjan Kusiak – MDP Jagodzin
 6. Zofia Piskorz – MDP Ruszów

Grupa II, klasy V-VIII

 1. Hubert Kopania – SP Ruszów
 2. Michał Sochacki – MDP Ruszów
 3. Milena Stasiak – SP Ruszów
 4. Emil Wiciak – MDP St. Węgliniec
 5. Jakub Siemaszko – MDP Cz. Woda
 6. Greta Stachurska – SP Cz. Woda

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza GiM Węgliniec M. Wieczorka a pozostali uczestnicy oraz opiekunowie okolicznościowe upominki. Podczas uroczystego wręczenia nagród obecni byli : Burmistrz M. Wieczorek, Sekretarz M. Papla, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP W. Błauciak, Z-ca Nadleśniczego M. Kmieć, Inżynier Nadzoru S. Mikołajczyk oraz opiekunowie. Gminę Węgliniec w eliminacjach powiatowych będzie reprezentowało 12 uczniów tj. po 6 osob w każdej kategorii wiekowej zgodnie z zajętymi miejscami podczas eliminacji gminnych. Organizator eliminacji tj. Zarząd Oddziału  Miejsko Gminnego ZOSP RP w Węglińcu serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Ruszów za udostępnienie obiektu oraz poczęstunek i prelekcję edukacyjną, Gminie Węgliniec za ufundowanie nagród oraz opiekunom za bardzo dobre przygotowanie młodzieży do konkursu. Życzymy naszym uczniom powodzenia w eliminacjach powiatowych.

J. Droś – Komendant Gminny OSP

Foto – J. Wilk