Od połowy maja strażacka młodzież z Ruszowa przygotowuje się do startu w wojewódzkich zawodach sportowo pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg międzynarodowego regulaminu CTIF woj. dolnośląskiego, które odbędą się w dniu 20 czerwca 2021r. na stadionie w Chojnowie. Podczas zawodów rozgrywane są dwie konkurencje na specjalistycznych torach, tj. sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe. Drużyna składa się z 9 zawodników + zawodnik rezerwowy. MDP Ruszów wystawia 2 drużyny tj. dziewczęta i chłopcy. O zwycięstwie decydują trzy elementy tj. łączny czas wykonania konkurencji, ilość uzyskanych punktów karnych oraz tzw. przelicznik wiekowy. Nasza młodzież bardzo poważnie podchodzi do treningu, o czym  może świadczyć fakt, że jeden z treningów odbył się nawet w Dniu Dziecka. Opiekunowie  w tym dniu przygotowali dla młodzieży niespodziankę na zakończenie ćwiczeń w postaci małego grilla. 
Z uwagi na brak 400 metrowej bieżni w Ruszowie, jeden z treningów odbył się dzięki uprzejmości gospodarzy, na stadionie w Węglińcu, gdzie młodzież udała się w obie strony pociągiem. Opiekunowie oraz młodzież dziękują KS Victorii Ruszów za możliwość treningu na stadionie a Nadleśnictwu Ruszów za udostępnienie pomieszczenia do przechowania specjalistycznego toru tuż przy stadionie, co znacznie ułatwia rozstawianie i składanie sprzętu. Trzymamy kciuki za naszą młodzież i pragnę przypomnieć, że drużyna MDP Ruszów (dziewczęta ) to aktualne wicemistrzynie Dolnego Śląska (Strzelin 2018). Nasza drużyna reprezentuje gminę Węgliniec oraz powiat zgorzelecki. Już wkrótce relacja z zawodów.

J. Droś – OSP Ruszów