Dokładnie 10 lat temu tj. 21 października 2010 r. ok. godziny 7,15 rano po całonocnej jeździe z Kielc (ok. 500 km) dotarł do Ruszowa nowy samochód pożarniczy OSP Ruszów – MAN TGM 13.290 – GBA 2,5/25 . Pierwsi mogli go podziwiać pracownicy biura Nadleśnictwa Ruszów na ul. Leśnej 2, gdzie zatrzymał się na krótką prezentację w drodze do garażu. Już dnia następnego tj. 22.10.2010 o godzinie 18,00 został wprowadzony do podziału bojowego OSP Ruszów i otrzymał numer operacyjny 609-D-21 auroczyste przekazanie kluczyków nastąpiło w dniu 06 listopada 2010 r. W okresie dziesięcioletniej służby strażacy z OSP Ruszów wyjeżdżali ,,Mańkiem” do kilkuset akcji ratowniczo gaśniczych na terenie powiatów: Zgorzeleckiego, Bolesławieckiego, Lubańskiego, Żagańskiego i Żarskiego jak również na ćwiczenia, zawody. Były to pożary lasów, obiektów przemysłowych, zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, samochodów jak również wypadki drogowe, wypompowywania wody, powalone drzewa, plamy oleju, tankowanie w wodę samolotów gaśniczych i inne. W ramach współpracy międzynarodowej MAN przekraczał wielokrotnie granicę państwa, biorąc udział w ćwiczeniach i zawodach pożarniczych na terenie Czech oraz Niemiec. Najdalszym wyjazdem alarmowym do bezpośrednich działań ratowniczo – gaśniczych był wyjazd w dniu 24 lipca 2012 r. do pożaru w Elektrowni ,,Turów” w Bogatyni tj. 67 km . Zanim pojazd trafił do Ruszowa był prezentowany w maju 2010 roku przez Firmę STOLARCZYK z Kielc na Międzynarodowych Targach Pożarniczych INTERSCHUTZ w Lipsku (Niemcy) a w roku 2011 już jako nasz pojazd prezentowany był na Międzynarodowej Wystawie Ratownictwa i Techniki Przeciwpożarowej EDURA w Kielcach. Praktycznie każdego roku wzbogacane jest wyposażenie pożarnicze i pomocnicze, które już praktycznie wypełniło szczelnie wszystkie wolne miejsca w skrytkach, kabinie i na dachu samochodu. Pojazd jest na bieżąco serwisowany przez naszych kierowców – konserwatorów oraz odwiedza regularnie na okresowe przeglądy autoryzowany serwis MAN-a w Nowej Soli i nie przysporzył dotychczas problemów w eksploatacji.

J. Droś – OSP Ruszów