W ochotniczej straży pożarnej nie ma czasu na nudę, zawsze coś się dzieje. W sobotę w ramach przygotowania do remontu remizy (wymiana płytek podłogowych) strażacy przegrupowali jedną szatnię do garażu  i wynieśli wyposażenie z kotłowni gazowej, szatni, siłowni i korytarza do użyczonego garażu przez sąsiada remizy Pana Sobieraja . Tego dnia również troje strażaków rankiem udało się do Nowogrodźca  na kurs związany z wymaganą co trzy lata recertyfikacją uprawnień ratownika tj. udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej. W niedzielny poranek już o 8:00 rano troje strażaków udało się ponownie do Nowogrodźca na egzamin uprawnień ratownika z kpp a trzech młodych strażaków wybrało się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu na ostatni dzień zajęć kursu podstawowego dla strażaków – ratowników OSP zakończonego egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Kurs trwał blisko dwa miesiące i obejmował 126 godzin lekcyjnych oraz zaliczenie specjalistycznej komory dymowej w Wałbrzychu. Szeregi strażaków uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczo – gaśniczych kończąc kurs z bardzo dobrymi ocenami zasilili młodzi druhowie  tj. Jakub Cegiełka, Grzegorz Maliński  i Marcin Piasecki.  O godzinie 13:15 syrena alarmowa poderwała strażaków do nietypowej akcji tj. na terenie stadniny koni w Ruszowie przy ul. Borowskiej gdzie koń na wskutek załamania się lokalnego mostka wpadł do Rzeki Gumnica. Upadek był tak niefortunny ponieważ nogi konia uwięzione były w metalowej balustradzie a cały tułów i częściowo głowa znajdowały się w wodzie. Właściciele konia próbowali początkowo sami uwolnić zwierzę,  ale po chwili zdecydowali się wezwać pomoc, co było bardzo dobrą decyzją. Początkowo siedmiu strażaków a po chwili już w dwunastu strażaków OSP Ruszów wspólnie z właścicielami walczyło aby przy pomocy węży strażackich opasanych wokół tułowia wyciągnąć poszkodowanego dorosłego  konia po stromej skarpie z rzeki co udało się dopiero po blisko 40 minutach ciężkiej pracy wielu osób. Ruszowskich strażaków w działaniach wsparł również zastęp JRG PSP ze Zgorzelca.  Po wydobyciu zwierzęcia na skarpę przystąpiono natychmiast do ogrzewania poprzez nacieranie i przykrywanie całego ciała słomą oraz tzw. derkami. Po przybyciu lekarza weterynarii zostały zaaplikowane odpowiednie środki farmakologiczne. Po blisko godzinie widać było poprawę stanu zdrowia   i strażacy pod fachowym nadzorem lekarza weterynarii ułożyli konia w pozycji zbliżonej do naturalnej przy odpoczynku a boki ustabilizowali – zabezpieczyli stabilizatorami na co dzień używanymi przy wypadkach drogowych ciągle nacierali ciało słomą. Ok. godziny 16:30 po kilku wcześniej nieudanych próbach koń wstał i o własnych siłach  został odprowadzony do pobliskiej stajni przez właścicieli. Cała akcja zakończyła się sukcesem. A już w poniedziałek o ósmej rano grupa Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z opiekunami uda się do Żagania aby  w ramach wolontariatu zabezpieczyć i obsługiwać jeden z punktów żywieniowych podczas Biegu Niepodległości, następnie o 10:00 mała delegacja strażaków zaświeci znicz na Placu Partyzantów w Ruszowie a o 11:00 kolejna ekipa i poczet sztandarowy  uda się do Węglińca na uroczystości 101  rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Janusz Droś – OSP Ruszów

Fot – Archiwum PSP Ruszów