Dobiegają końca eliminacje do finału krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – ,,Młodzież zapobiega pożarom”. W dniu 25.04.2019 r. rozegrano w Lubinie eliminacje na szczeblu woj. dolnośląskiego w których to nasz powiat reprezentowało dwoje uczniów Szkoły Podstawowej w Ruszowie  tj. Emilia Mesjasz (MDP Ruszów) – uczniowie SP klasy VII-VIII i Gimnazjum  i Julia Kozakiewicz – SP klasy I-VI. Po części pisemnej obejmujący szeroki zakres zagadnień : historię pożarnictwa, prewencję przeciwpożarową, sprzęt pożarniczy oraz strukturę PSP i OSP  wyłoniono po pięciu finalistów w trzech grupach wiekowych. Pomimo iż nasi reprezentanci nie zakwalifikowali się do kolejnej rundy , jesteśmy z nich bardzo dumni ponieważ test był o dużym stopniu trudności a młodzież wykazała się bardzo dużą wiedza. Jako reprezentant pow. bolesławieckiego w kategorii szkoły ponadgimnazjalne uczestniczył również Hubert Dąbrowski z Jagodzina. Podczas gdy komisja sprawdzała część pisemną młodzież miała okazję postrzelać z wiatrówki  na profesjonalnej strzelnicy Już następnego dnia tj. 26 kwietnia br.  członek MDP Ruszów Miłosz Mesjasz reprezentujący pow. Żagański uczestniczył w Nowym Miasteczku w eliminacjach na szczeblu woj. lubuskiego gdzie w swojej grupie wiekowej (uczniowie SP klasy VII-VIII i Gimnazjum)   po wygraniu części pisemnej i  zaciętej walce do ostatniego pytania w części ustnej zajął pierwsze miejsce i wywalczył awans do finału krajowego, który zostanie rozegrany na początku czerwca w Złotym Potoku k/ Częstochowy.  Jest to już piąty awans Miłosza Mesjasza na przestrzeni ostatnich lat do finału krajowego OTWP ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą młodzież, poświęcając bardzo wiele swojego prywatnego czasu z dużym zaangażowaniem od wielu lat przygotowuje z sukcesami Rafał Mesjasz z OSP Ruszów.

Janusz Droś – OSP Ruszów

R. Mesjasz – Foto