Sztab 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Nr 2349) tradycyjnie zarejestrowano i  utworzono przy Szkole Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszowie. Szefem sztabu po raz dwudziesty pierwszy został Janusz Droś. Grupę dwudziestu wolontariuszy stanowili uczniowie i nauczyciele SP Ruszów, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i OSP Ruszów, strażacy ochotnicy z jednostek OSP Jagodzin, OSP Stary Węgliniec i OSP Czerwona Woda. W dniu 13 stycznia 2019 r. podczas kwesty ulicznej na terenie miejscowości Czerwona Woda, Stary Węgliniec, Piaseczna, Jagodzin i Ruszów oraz imprez plenerowych   w Starym Węglińcu i Ruszowie (bufety, licytacje) zebrano łącznie 14 550,90 złotych, 76.37 euro , 100 koron czeskich oraz drobną walutę obcą  z kilku państw. Wśród przekazanych precjozów była też złota obrączka Wykaz kwot zebranych w poszczególnych miejscowościach tj.

– Czerwona Woda – 1868,72 zł i 12,50 euro

– Stary Węgliniec – 4270,63 zł, 50,75 euro, 100 koron czeskich oraz złota obrączka

– Jagodzin i Piaseczna – 746,77 zł i 1,10 euro

– Ruszów 7664,78 zł, 12,02 euro

Pomimo bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych na dwóch  wieczornych imprezach plenerowych zgromadziła się duża grupa mieszkańców. W Starym Węglińcu bezpośrednio przy remizie strażackiej oprawę muzyczną i nagłośnienie zapewnił zespół ,,HENKI BAND”, bufety przygotowali i obsługiwali strażacy z MDP i OSP a niesamowite ,,światełko do nieba” czyli pokaz fajerwerków przygotował i wykonał Pan Henk Bonthuis. Specjalne podziękowania dla Anny Drożdż, Sylwii Cycyk, Pauliny Grzywa, Marka Nowaka i Henka Bonthuis.

W Ruszowie tradycyjnym miejscem imprezy plenerowej było podwórko oraz pomieszczenia Szkoły Podstawowej gdzie nauczyciele i pracownicy szkoły przygotowali i obsługiwali ciepły bufet oraz serwowali smakowite ciasta. Już na początku pokazem ,,Fire Show” w klimat orkiestry wprowadziła Anna Jagiełło z zespołem prezentując niesamowite efekty taneczne z ogniem. Na scenie przygotowanej przez strażaków zaprezentował się zespół ,,PRYMA” pod opieką K. Zielińskiego a oprawę muzyczną zapewnił DJ VISTO. Członkowie MDP i OSP Ruszów zaprezentowali swój nowy sprzęt i wyposażenie, który wykorzystali podczas pokazu z zakresu ratownictwa drogowego oraz udzielania kwalifikowanej pomocy przedlekarskiej. Podczas niesamowitej licytacji gadżetów otrzymanych z fundacji WOŚP z Warszawy oraz podarowanych przez mieszkańców (za które bardzo serdecznie wszystkim ofiarodawcom dziękujemy) można było kupić od tradycyjnej koszulki  z logo fundacji  do siodła końskiego włącznie. Tradycyjnie o godzinie 20,00 nad Ruszowem rozbłysło przepiękne  ,,światełko do nieba” ufundowane przez naszych mieszkańców. Organizatorzy serdecznie dziękują z wsparcie rzeczowe oraz finansowe niezbędne do organizacji imprezy plenerowej tj. Małgorzacie i Sebastianowi Burakom, Stefanii i Mieczysławowi Maciejewskim, Grzegorzowi i Kazimierzowi Tyrakowskiemu, Stanisławowi Chromy, Jerzemu Perońskiemu, Mieczysławowi Masinie, Jolancie Kowal, Irenie i Eugeniuszowi Górniakom, Ryszardowi Stasiak, Ewie Michalik, Monice Matuszak, Agnieszce i Krzysztofowi Ogórkom (sklep ,,Mars”) , Barbarze Musiał (,,Groszek”) , Jarosławowi Podymie (,,Chata Polska”), Masarni w Wymiarkach, Masarni A. Habiniak w Ruszowie oraz wszystkim rodzicom, którzy bezinteresownie podarowali niesamowicie smaczne ciasta do bufetu. Pragnę podziękować również Marii Fedyczkowskiej – Sołtys Kościelnej Wsi za użyczenie sprzętu nagłaśniającego a za oprawę muzyczną członkom zespołu muzycznego ,,PRYMA” , opiekunowi zespołu Krzysztofowi Zielińskiemu i DJ Visto . Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli, pracowników SP Ruszów, strażaków OSP Ruszów, Jagodzin, Stary Węgliniec, Czerwona Woda oraz Sołtysa Mirosława Kozy za ogromny wkład pracy i pomoc podczas 27 Finału WOŚP. Serdecznie dziękuję również wszystkim mieszkańcom, którzy zagrali razem z nami w orkiestrze i wrzucili symboliczną złotówkę ( a było ich wiele) do skarbonek wolontariuszy.

Sie Ma – Janusz Droś – Szef Sztabu 2349 w Ruszowie

Foto – J. Wilk

Archiwum:  OSP Jagodzin, Cz. Woda , St. Węgliniec.