Dzisiejszej nocy tj. 19 listopada 2017 r. o godzinie 2:33 ruszowscy strażacy zostali zaalarmowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Zgorzelcu do pożaru sadzy  w przewodzie kominowym w Ruszowie przy ul. Żagańskiej. Z uwagi na bliską odległość od remizy, zastęp strażaków przybył na miejsce bardzo szybko. Stwierdzono pożar sadzy  w budynku dwurodzinnym oraz zadymienie w części strychowej, powstałe na wskutek nieszczelności w przewodzie kominowym. Dla bezpieczeństwa polecono rodzicom ewakuację małych dzieci, które spały w pokoju na parterze do rodziny obok. W działaniach uczestniczył 1 zastęp OSP Ruszów i 2 zastępy JRG PSP ze Zgorzelca (w tym podnośnik hydrauliczny).

Strażacy przypominają, że okresowe czyszczenie przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych to obowiązek określony przepisami, ale również powinien być pokierowany bezpieczeństwem mieszkańców i całego domu. Pożar w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów domu.

Jak często należy czyścić kominy?

Przewody spalinowe należy czyścić minimum dwa razy w roku, przewody wentylacyjne wystarczy tylko raz w roku, a o przewody dymowe trzeba dbać częściej, bo cztery razy w ciągu roku. Gdy nie przestrzegamy zasad związanych z czyszczeniem komina, musimy się liczyć z osadzaniem się wewnątrz komina dużej ilości sadzy, która łatwo może się zapalić. Gdy wybuchnie pożar, temperatura w kominie wzrasta do 800-1200°C.

Co zrobić, gdy sadze w kominie się zapalą?

Zacznijmy od natychmiastowego zgłoszenia pożaru do straży pożarnej. Pamiętajmy, że nie wolno zalewać komina wodą, nie wolno również przykrywać wylotu komina – „zaduszać ognia” – gdyż spaliny mogłyby rozsadzić komin. To co możemy zrobić bez szkody dla domu i rozprzestrzeniania się ognia, to zasypywanie palącego się komina od góry piaskiem.