Nasza delegacja złożona ze strażaków z OSP Ruszów oraz mnie pokonała prawie 750 km, aby dotrzeć do Ruszowa (woj.lubelskie) na obchody 90 lecia  tamtejszej ochotniczej straży pożarnej.Po drodze odwiedziliśmy Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci przez kustoszy placówki.

U celu podróży, przed remizą, czekał na nas komitet powitalny złożony z miejscowych strażaków i pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Staropolskim zwyczajem uraczono nas wystawną, pyszną kolacją. Wieczorem pojechaliśmy jeszcze zobaczyć Zamość nocą. Całe Stare Miasto, po rewitalizacji, prezentuje się wspaniale – warto go zobaczyć.

W niedzielę rozpoczęły się uroczystości obchodów 90 rocznicy powstania OSP Ruszów. Spod remizy poczty sztandarowe OSP z powiatu zamojskiego i nasz poczet oraz goście prowadzeni przez orkiestrę dętą gminy Łabunie przeszły na plac przy szkole podstawowej. Tam została odprawiona msza polowa. Po mszy odbyła się uroczysta akademia, na której strażaccy jubilaci otrzymali ważne odznaczenia. W miejscowym domu kultury uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani obiadem przygotowanym przez panie z KGW. Oj, było czym się zachwycać.

W trakcie posiłku zaprosiłem  mieszkańców Ruszowa, Ruszowa Kolonii oraz wójta i przewodniczącego rady gminy  Łabunie na Jagodowe Lato 2017. Zaproszenie zostało przyjęte, wszyscy zapewnili, że chętnie do nas przyjadą.

Dziękujemy za miłe przyjęcie. Warto było pokonać wiele setek kilometrów, aby spotkać przemiłych ludzi. Wierzymy, że ta wizyta będzie początkiem współpracy pomiędzy mieszkańcami miejscowości o tej samej nazwie z przeciwległych krańców Polski. 

Słowa szacunku kierujemy  pod adresem naszych sponsorów p. Karola Jersaka, pp. Ireny i Eugeniusza Górniaków oraz p. Stanisława Chromy- którzy dofinansowali zakup paliwa. Dziękujemy burmistrzowi gminy Węgliniec p. Stanisławowi Mikołajczykowi za wyrażenie zgody na wyjazd samochodem strażackim.

Autor tekstu: Mirosław Koza – Sołtys