Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ruszowie liczy aktualnie       25 członków (dziewczęta i chłopcy), którzy pod troskliwym okiem opiekunów Anety Dobrzańskiej   i Rafała Mesjasza zdobywają wiedzę pożarniczą, nabywają umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, ale również spędzając wspólnie czas w świetlicy przygotowują dla siebie posiłki (ostatnio nawet piekli urodzinowe ciasto) podczas tzw. ,,śpiworków”. W sobotę 25 marca 2017 r. podczas festynu młodzieżowego ,,Pierwszy dzień wiosny” w Starym Węglińcu,

gdzie uczestniczyły wszystkie MDP  z naszej gminy tj. Czerwona Woda, Węgliniec, Stary Węgliniec, Jagodzin i Ruszów, nasza drużyna, reprezentowana tym razem przez same dziewczęta, zajęła 1 miejsce w rozegranych konkurencjach sportowo – rekreacyjnych . Po sukcesach w eliminacjach gminnych do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom”  w dniu dzisiejszym rozegrano eliminacje  powiatowe OTWP  w Zgorzelcu, gdzie Maksymilian Drgas zajął I – miejsce,     a Grzegorz Maliński III – miejsce w kategorii uczniowie gimnazjum. Maksymilian Drgas będzie reprezentował  nasz powiat  25.04.2017 r   w eliminacjach wojewódzkich w Jaworzynie Sląskiej .     W dniu 23 marca w Żaganiu odbyły się eliminacje powiatowe OTWP,  w których członek naszej MDP Miłosz Mesjasz zwyciężył  w kategorii uczniowie gimnazjum i będzie reprezentował swój powiat w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 28.04.17 r. w Zielonej Górze. Wszyscy trzymamy kciuki za naszych młodych strażaków i życzymy zwycięstwa na szczeblu wojewódzkim      i spotkania się w finale ogólnopolskim. Pragnę przypomnieć, że Miłosz Mesjasz w roku ubiegłym osiągnął wielki sukces i zajął pierwsze miejsce w kraju podczas OTWP w Supraślu, gdzie rywalizował w młodszej grupie wiekowej tj. uczniowie szkół podstawowych. Naszą młodzież do turnieju od wielu lat przygotowuje  asp. Rafał Mesjasz poświęcając wiele cennego czasu.