W dniu  24 stycznia 2017 r. o godzinie 12,12 do wypadku drogowego na 51 km drogi wojewódzkiej Nr 296 w rejonie Kościelnej Wsi zadysponowana została OSP Ruszów. Podczas dojazdu niespełna 2 km do miejsca zdarzenia na drodze panowały bardzo trudne warunki drogowe – przysłowiowa szklanka.

W zdarzeniu drogowym brały udział dwa samochody ciężarowe jadące z naprzeciwka tj. jeden ciągnik siodłowy z naczepą niskopodwoziową przewożący maszynę budowlaną wjechał na pobocze i dalej jadąc po skarpie przewrócił się na prawy bok a drugi, ciągnik siodłowy z naczepą typu „wanna” obrócił się prawie o 180 stopni i wjechał   do pobliskiego lasu a część naczepy została na pasie drogowym. Na szczęście kierowcy uniknęli czołowego zderzenia na łuku drogi i nikt nie odniósł poważnych obrażeń (tylko drobne, powierzchowne zadrapania). W chwili zdarzenia na drodze panowały bardzo trudne warunki – gołoledź.  W działaniach uczestniczyły: 1 zastęp OSP Ruszów, 2 zastępy JRG PSP Zgorzelec, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pomoc Drogowa. Po powrocie do remizy strażacy uporządkowali sprzęt i udali się do domu aby ponownie o godzinie 18,44 zgłosić się na ogłoszony przez Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP   w Zgorzelcu alarm. Tym razem strażacy udali się do Jagodzina udzielić pomocy medycznej potrąconej osobie przez samochód na drodze lokalnej w tej miejscowości. Osoba poszkodowana była częściowo uwięziona pod samochodem dostawczym typu bus. Osoba poszkodowana nie odniosła widocznych poważniejszych obrażeń ale w celu wykonania dodatkowej diagnostyki i badań została przewieziona przez ZRM do szpitala w Zgorzelcu. W działaniach uczestniczyła OSP Jagodzin, OSP Ruszów, JRG PSP Zgorzelec, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.