W sobotę 25 czerwca 2016 r. na boisku w Miedzianej  odbyły się II Powiatowe zawody pożarnicze MDP wg regulaminu CTIF. Bardzo duży sukces odnieśli najmłodsi strażacy  z Ruszowa, zajmując drugie i trzecie miejsce w powiecie.

Młodzi strażacy rywalizowali  w dwóch konkurencjach, tj. ćwiczeniu bojowym, gdzie między innymi łączyli odcinki węży, pokonywali przeszkody, tunel przełazowy, nalewali wodę hydronetkami do specjalnych nalewaków, wykonywali węzły na linkach  oraz w sztafecie pożarniczej (9 zmian), pokonując specjalną ścianę, płotki, przenosząc i łącząc węże. W zawodach wzięło udział 10 drużyn MDP z terenu naszego powiatu. Na boisku panowała przyjacielska atmosfera, a rywalizacja sportowa przebiegła bardzo sprawnie, gdzie drużyny potwierdziły bardzo dobre przygotowanie się do zawodów. Drużyny MDP Ruszów wystąpiły w składzie: dziewczęta – Gracjana Maciejewska, Paulina Szymanek, Weronika Pieczarka, Sabina Kasela, Agata Najdek, Milena Heinz, Nikola Olszewska, Simona Matla, Marcjanna Hanusiak, Joanna Pietras, chłopcy – Hubert Jochna, Grzegorz i  Marek Malińscy, Gracjan Potocki, Maksymilian Drgas, Bartłomiej Chojnacki, Miłosz Mesjasz, Paweł Rabski , Marcin Piasecki, Szymon Zając. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

Kategoria :  dziewczęta

1 – MDP Miedziana – 1009 pkt.

2 – MDP Studniska  – 987 pkt.

3 – MDP Ruszów – 969 pkt.

Kategoria : chłopcy oraz drużyny mieszane

1 – MDP Studniska – 1007 pkt.

2 – MDP Ruszów – 987 pkt.

3 – MDP Stary Węgliniec – 975 pkt.

4 – MDP Miedziana – 935 pkt.

5 – MDP Czerwona Woda I – 902 pkt.

6 – MDP Trójca – 869 pkt.

7 – MDP Czerwona Woda – II – 849 pkt.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, a drużyny, które zajęły pierwsze trzy miejsca: pamiątkowe medale  i puchary. Najlepszy wynik (1009 pkt.) w kategorii open uzyskała drużyna dziewcząt z MDP Miedziana i otrzymała specjalny puchar przechodni Starosty Zgorzeleckiego, który wręczyła osobiście Pani Starosta – Urszula Ciupak. Młodzież w zawodach dopingowali oraz nagrody i medale wręczali: Pani Starosta Urszula Ciupak, Komendant Powiatowy PSP    mł. bryg. Wiesław Wypych, Członek ZOW ZOSP RP – Kazimierz Słabicki, Prezes ZOP ZOSP RP – Jan Kolbuch, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński. Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zgorzelcu, a gospodarzem OSP Miedziana i strażacy z Gminy Sulików. Komisję sędziowską stanowili funkcjonariusze KP PSP w Zgorzelcu pod przewodnictwem st. kpt. Huberta Jarosza. Dowódcą uroczystości był W. Błauciak – Wiceprezes ZOP ZOSP RP. Podczas uroczystego otwarcia zawodów, członek MDP Ruszów Miłosz Mesjasz otrzymał list gratulacyjny od Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu oraz upominek od członków MDP Ruszów za zdobycie I miejsca w kraju ( w kategorii szkoły podstawowe) podczas finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej rozegranego w Supraślu. Pragnę bardzo serdecznie podziękować naszej młodzieży za bardzo dobre przygotowanie się do zawodów, a opiekunom tj. Anecie Dobrzańskiej, Rafałowi Mesjaszowi, Januszowi Wilkowi za poświęcony czas podczas przygotowania do zawodów . Pragnę również podziękować KS Victoria Ruszów za możliwość treningu na płycie boiska , Nadleśnictwu Ruszów za możliwość przechowywania sprzętu do ćwiczeń oraz OSP Wymiarki za użyczenie elementów toru do treningu.