W poniedziałek 01 kwietnia 2019 r.  ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego  Konkursu na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna – „Najlepsi z Najlepszych” organizowanego przez  Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Do konkursu zgłoszono 42 prace dokumentujące działalność MDP w 2018 r. z wszystkich województw. Bardzo duży sukces odniosła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ruszów i jej opiekunowie Rafał Mesjasz oraz Aneta Dobrzańska otrzymując jako  jedyna drużyna i opiekunowie wyróżnienie , czyli II miejsce w Polsce wśród  MDP, ponieważ   w konkursie  przyznawane jest tylko jedno – wyłącznie pierwsze miejsce. Zwyciężczynią X Konkursu została MDP przy OSP Świderki, woj. lubelskie, a tytuł najlepszego opiekuna otrzymała Magdalena Żentała. Jury konkursowe powołane przez ZG ZOSP RP w Warszawie oceniało każdą drużynę wg. regulaminu w pięciu kryteriach, przyznając odpowiednią ilość punktów. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ruszów liczy aktualnie 24 członków (dziewcząt i chłopców) a opiekunami są Aneta Dobrzańska i Rafał Mesjasz. W roku 2018 młodzi strażacy uczestniczyli  min. w konkursach wiedzy pożarniczej ( w tym dwóch chłopców w finale krajowym), turniejach piłkarskich, wędkarskim, tenisa stołowego oraz zawodach pożarniczych w kraju i za granicą. Największym sukcesem sportowym było zajęcie II miejsca przez dziewczęta w Wojewódzkich Zawodach Pożarniczych MDP wg. Regulaminu CTIF w Strzelinie. W tych samych zawodach chłopcy zajęli również dobre piąte miejsce. Podczas uroczystości 70 – lecia OSP Ruszów za bardzo dobrą pracę drużyny  młodym strażakom wręczono własny proporzec.  Młodzież w czerwonych koszulkach widać na wielu imprezach oraz uroczystościach w Ruszowie i okolicy jak również często remiza jest ich drugim domem podczas śpiworków, szkolenia zajęć kulinarnych i nie tylko. W najbliższych dniach przyjdzie zaproszenie dla MDP Ruszów z podaniem terminu i miejsca gali finałowej w Warszawie gdzie będzie wręczone wyróżnienie oraz nagroda rzeczowa dla drużyny. Serdecznie zapraszamy młodzież do wstąpienia w szeregi MDP Ruszów – przyjdź do naszej remizy  i zobacz jak to naprawdę wygląda praca naszej drużyny.

Janusz Droś – Prezes OSP Ruszów

Foto – Archiwum OSP